Wentylacja i rekuperacja

  WENTYLACJA

  Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej stosowanym sposobem wentylacji budowanych dziś domów jednorodzinnych. Niestety, jest to najmniej wydajna z dostępnych metod, a jednocześnie przyczyniająca się do największych strat ciepła. Dlatego można stwierdzić, że wentylacja grawitacyjna to najlepszy sposób by skutecznie marnować ciepło.


   

  Wentylacja mechaniczna. Polega na wymuszeniu przepływu powietrza przez wentylatory. Wentylacja taka może być wywiewna lub nawiewnowywiewna. W domu z taką wentylacją można regulować ilość powietrza świeżego, jaka wpływa do pomieszczeń, ale niestety – podobnie jak w wentylacji grawitacyjnej – i tak trzeba ponosić koszty jego ogrzewania. Istnieje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania tego powietrza – przez zastosowanie rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z wymiennikiem, w którym wpływające do pomieszczeń powietrze jest wstępnie podgrzewane przez ciepło z powietrza wywiewanego.

  Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem umożliwia obniżenie całkowitych kosztów ogrzewania domu, dlatego w domach energooszczędnych zaleca się stosowanie wyłącznie takiej właśnie wentylacji.

  undicom.pl
  tworzenie stron www katowice
  created by